pondělí 4. července 2011

Wimbledonská juniorka (dívky)

Jak touto dobou již nepochybně víte, juniorskou soutěž ve Wimbledonu překvapivě vyhrála teprve patnáctiletá Australanka Ashleigh Barty (nasaz. jako č. 12). Ve finále porazila favorizovanou a o rok starší Rusku Irinu Chromačevovou (č. 3) 7:5, 7:6(3) za 1 h 38 min.

Co se týče průběhu zápasu: Chromačeva měla v prvním setu break navrch a vedla tuším 4:2; Barty však nejen srovnala, ale set i úspěšně otočila (7:5). V druhém setu naopak Barty vedla 4:1 a měla při podání soupeřky breakbol; kdyby jej využila, šla by do výrazného trháku 5:1. Chromačeva ovšem v tomto krizovém okamžiku pořádně zabrala, breakbol odvrátila a posléze srovnala na 4:4. Za stavu 5:5 pak Chromačeva prorazila čistou hrou servis soupeřky a vzápětí podávala na vítězství v setu. Své podání nicméně neudržela  a v tiebreaku hrála lépe Australanka, která díky tomu dosáhla dosud největšího úspěchu své kariéry (a na juniorském žebříčku (.pdf) se díky tomu posunula na čtvrtou příčku).

Kdyby se snad někdo chtěl podívat na pětiminutový sestřih finálového utkání, má možnost zde (pozn: Chromačeva hraje levou rukou, Barty pravou):

Ashleigh Barty:

Jak si můžete povšimnout na fotkách, Ashleigh Barty (nar. 24. dubna 1996) ještě stále působí dost dětsky, ale navzdory tomu má poměrně tvrdé podání i základní údery (zejména forhend). Ve finálovém zápase (jenž jsem viděl skoro celý na streamu) hrála velmi pěkně, i když je třeba uznat, že na Irině Chromačevové byla dosti znatelná nervozita (ostatně, z hlediště zápas sledovala i její "patronka", Justine Henin -- Irina trénuje v belgické tenisové Akademii, kde je hlavním koačem Carlos Rodriguez, bývalý trenér Justine Heninové).

Irina Chromačeva:

Poté, co jsem "prozradil", kdo se stal vítězkou, zbývá již jen doplnit výsledky čtvrtfinálových a semifinálových zápasů.

******

Čtvrtfinále

Ashleigh Barty (č. 12) vs. Victoria Duval  (č. 16) 6:3, 6:2 za 58 minut

Victoria Duval (30. 11. 1995) je (vedle stále ještě osmnáctileté Sloane Stephensové, která se na žebříčku WTA čím dál více přibližuje k první stovce) další mladou talentovanou černoškou ze Spojených států:

Indy De Vroome vs. Julia Putintseva (č. 7) 6:3, 6:1 za 1 h 14 min

Indy De Vroome (nar. 21. května 1996) je vysoce talentovaná hráčka z Nizozemí, čerstvě patnáctiletá. Julii Putintsevu  (naroz. 7. ledna 1995) porazila podruhé za sebou, před týdnem nad ní zvítězila 6:4, 6:4 i ve finále juniorského turnaje na trávě v Roehamptonu (kat. 1). Dlužno poznamenat, že Indy prohrávala 0:2, ale poté z následujících 14 gamů dokázala 12 vyhrát.

Indy De Vroome mimochodem loni zvítězila ve finále Mistrovství Evropy do 14 let nad naší Katkou Siniakovou 6:3, 6:3; sestřih tohoto zápasu je dostupný zde (Indy hraje v kšiltovce).

Samozřejmě, za uplynulý rok se Indy (ale i Katka) výrazně herně zlepšila a fyzicky zesílila. Ostatně, loni v létě ještě stále vypadala jako značně útlá dívenka:

Aktuální fotografie:

(Pozn: ještě průkaznější je toto fotoalbum z turnaje WTA v Hertogenboschi.)

Julia Putintseva:

Irina Chromačeva (č. 3) vs. Eugenie Bouchard (č. 5) 6:2, 6:2 za 55 minut

Překvapivě snadné vítězství šestnáctileté Rusky nad o více než rok starší Kanaďankou (naroz. 25. února 1994).

Eugenie Bouchard:

Caroline Garcia (č. 2) vs. Montserrat Gonzalez 6:1, 6:7(2), 8:6 za 2 h 12 minut

Caroline Garcia (naroz. 16. října 1993), která nedávno ve druhém kole Roland Garros vedla nad Šarapovovou 6:3, 4:0 (a kterou po tomto zápase prohlásil Andy Murray za "budoucí světovou jedničku"), měla poněkud překvapivě plné ruce práce s paraguayskou tenisovou nadějí Montserrat Gonzalez (naroz. 1. července 1994), která v osmifinále porazila naši Petru Rohanovou 6:3, 6:3.

Caroline Garcia:

Montserrat Gonzalez:

******

Semifinále

Ashleigh Barty (č. 12) vs. Indy De Vroome 6:4, 6:1 za 1 h 06 minut

Pro mě osobně překvapivý výsledek, ale to především proto, že Ashleigh Barty jsem poprvé viděl hrát až později ve finále Wimbledonu. Tento zápas ovšem bohužel na streamu nebyl. Pozoruhodné je, že obě dívky jsou již teď, ve svých patnácti letech, schopny dávat slušné bomby ze servisu: Ashleigh měla nejrychlejší první podání 107 mph (172 km/h), Indy 105 mph (169 km/h); Indy měla průměrnou rychlost druhého servisu 87 mph (140 km/h), což je pouze o 2 až 3 mph pomalejší, než jaké dává Petra Kvitová.

Irina Chromačeva (č. 3) vs. Caroline Garcia (č. 2) 7:6(5), 3:6, 6:1 za 1 h 44 minut

První set byl naprosto vyrovnaný, v tiebreaku Caroline vedla 5:4, Chromačeva při svém podání otočila na 6:5 a soupeřka pak po svém servisu učinila nevynucenou chybu, díky níž Irina vyhrála první set. Druhý set zprvu vypadal, jako kdyby šlo o utkání Samprase s Ivaniševičem na rychlé trávě: obě hráčky slušně podávaly a špatně returnovaly, takže moc výměn k vidění nebylo. V druhé půlce setu však Caroline Garcia přidala na důrazu i přesnosti a dvakrát za sebou prolomila servis soupeřky. Očekával jsem, že v podobném duchu bude pokračovat i závěrečný set, avšak k mému překvapení si Caroline hned na jeho začátku dosti hloupě a zbytečně prohrála vlastní podání. Později měla slušnou šanci vrátit se do zápasu, když při servisu soupeřky vedla již 40:0, ale své šance nevyužila, a zřejmě pod vlivem frustrace z těchto promarněných příležitostí se její hra totálně rozpadla. Začala kupit chybu za chybou (hlavně z bekhendu), takže není divu, že Irina rozhodující set vyhrála hladce 6:1.