neděle 19. června 2011

Eastbourne: Kvitová vs. Hantuchová a Kvitová vs. Bartoli -- statistiky zápasu

Kvůli vytrvalému dešti se v Eastbourne hrály semifinálové i finálové zápasy až v sobotu; Petra Kvitová tudíž včera strávila na dvorci celkem 4 hodiny hrubého času. Podmínky byly značně nepříznivé, neboť v Eastbourne foukal silný vítr, který se během finálového zápasu ještě zhoršil (rychlost větru dosahovala 40-50 km/h, tedy alespoň dle slov komentátora Eurosportu).

******

Petra Kvitová (č. 5) vs. Daniela Hantuchová 7:6(9), 4:2 ret.

Délka zápasu: 1 h 39 min

Petra Kvitova Daniela Hantuchova
Sevice Statistics
Aces 7 0
Double Faults 0 1
1st Serve Percentage 56% (31/55) 70% (43/61)
1st Serve Points Won 84% (26/31) 51% (22/43)
2nd Serve Points Won 58% (14/24) 67% (12/18)
Break Points Saved 0% (0/1) 0% (0/2)
Service Games Played 9 9
Statistics on Return
1st Return Points Won  49% (21/43) 16% (5/31)
2nd Return Points Won 33% (6/18)  42% (10/24)
Break Points Won 100% (2/2) 100% (1/1)
Return Games Played 9 9
Statistics on Points
Total Service Points Won 73% (40/55) 56% (34/61)
Total Return Points Won 44% (27/61) 27% (15/55)
Total Points Won  58% (67/116)  42% (49/116)

Vypíchnout lze především Petřinu výtečnou bilanci, co se týče vyhraných fiftýnů při vlastním podání: 84% po prvním servisu a 58% po druhém servisu (tj.celkově 73% vyhraných fiftýnů při vlastním podání). Za celý zápas prohrála po svém prvním servisu jen 5 fiftýnů z 31! Pozoruhodné dále je, že Petra byla výrazněji úspěšnější při returnu prvního podání Hantuchové (21/43 = 49%) než při returnu druhého servisu (6/18 = 33%), a to ještě jeden fiftýn získala díky dvojchybě soupeřky.

Stručně k průběhu zápasu: Petra měla pomalejší začátek a brzy prohrávala 0:3, za stavu 1:3 však čistou hrou prolomila podání Hantuchové a od té doby si držela svůj servis vcelku suverénně. V tiebreaku Petra vedla 5:3, Daniela otočila na 5:6, následovala velká přetahovaná, kterou nakonec lépe ustála Petra: 11:9.

Mimochodem, Petra má letos zatím báječnou bilanci v tiebreacích: 12 výher (Petrova v Sydney, Stosur na AO, třetí set se Strýcovou v Paříži, Wickmayer v Paříži, Pavljučenkova v Miami, Flipkens ve Fed Cupu, Azarenka v Madridu, Keothavong v Praze, dva sety s Makarovovou v Eastbourne, Radwanska a Hantuchová rovněž v Eastbourne) a jen tři prohry (druhý set se Strýcovou v Paříži, dva sety s Moritou v Dubaji, kdy ale Petra rozhodně nebyla zdravotně v pořádku). To dává dohromady 80% úspěšnost v tiebreacích v roce 2011.

Dlužno dodat, že Daniela Hantuchová měla dle svých slov od stavu 3:0 v prvním setu potíže s břišními svaly, nechala se ošetřovat a nakonec zápas v druhém setu skrečovala. Hantuchovou navíc měla celý týden trápily potíže s ramenem, což pravděpodobně přispělo k tomu, že si  břišní svaly namohla, neboť se snažila při servisu svému rameni ulevit, a v důsledku toho silněji zatěžovala jiné části těla. Zranění si způsobila, když se snažila dosáhnout na úder Petry směřující do bekhendového rohu, který vítr "odvál" poněkud dále od ní, než očekávala. Doufejme, že bude zdravotně v pořádku pro Wimbledon, poněvadž poslední dobou hrála v ohromné formě a má výborný los, díky němuž by se eventuálně mohla dostat až do semifinále (ve 3. kole by narazila na Azarenku, kterou by měla na trávě porazit a letos již nad ní vyhrála na turnaji v Doha).

1st Serve Percentage 54% 59%
1st Serve Points Won   71% (32/45)   63% (36/57)
2nd Serve Points Won   39% (15/38)   56% (22/39)
Break Points Saved 55% (6/11) 70% (7/10)
Service Games Played 14 15
1st Return Points Won   37% (21/57)   29% (13/45)
2nd Return Points Won   44% (17/39)   61% (23/38)
Break Points Won 30% (3/10)45% (5/11)
Return Games Played 15 14
Total Service Points Won 57% (47/83) 60% (58/96)
Total Return Points Won 40% (38/96) 43% (36/83)
Total Points Won   47% (85/179)   53% (94/179)

Stručně k průběhu zápasu: První tři gamy byly z Petřina hlediska ještě slušné, hned v úvodní hře měla breakbol při podání Marion, poté vyhrála hru při vlastním servisu (40:15 - shoda - dva fiftýny pro Petru v řadě) a při podání soupeřky vedla 40:15. Poté, co Marion oba breakboly odvrátila a své podání uhrála (1:2), však Petra prohrála šest gamů za sebou a její výkon byl velmi špatný (1:6, 0:2). Postupně se však úroveň Petřiny hry výrazně zlepšovala a od stavu 1:3 v druhém setu začala Marion jasně přehrávat. Druhou sadu nakonec vyhrála 6:4. Z tabulky, kterou ukazovali na Eurosportu, vyplývalo, že Petra během druhém setu zahrála 14 čistých winnerů a 10 nevynucených chyb; od stavu 0:2, resp. 1:3 musela být její bilance skvělá.

V úvodní hře třetího setu Petra prohrávala 15:40 při svém podání, ale vzápětí nejenže oba breakboly suverénně odvrátila, ale výtečným způsobem uhrála čtyři fiftýny za sebou. Za stavu 2:1 měla Petra breakbol při podání Marion a za stavu 3:2 vedla při servisu soupeřky 40:15, ale žádnou z těchto šancí  bohužel neproměnila. Poté přišla osudová hra za stavu 3:3, kdy na Petru nejspíše dolehlo zklamání z nevyužitých šancí při servisu Marion a zahrála vyloženě tragickou hru při vlastním podání: tři dvojchyby a jednu nevynucenáou chybu, takže svůj servis de facto soupeřce zdarma darovala. Petřin výkon se opět výrazně zlepšil za stavu 3:5, kdy uhrála své podání, a poté skvěle hrála i za stavu 4:5, kdy Marion podávala na vítězství v zápase. Klíčovou hrou se pak stal game při Petřině podání za stavu 5:5. Petra vedla 40:30 , avšak Marion během vcelku neutrální výměny zahrála se štěstím nechytatelné prasátko. Bartoli posléze využila svůj druhý breakbol v tomto gamu, když si svým výtečným bekhendovým returnem křížem vynutila Petřinu chybu z forhendu v běhu. Na druhý pokus již Bartoli nezaváhala a zápas odservírovala se ztrátou jediného fiftýnu.

Marion Bartoli hrála celý zápas velmi solidně, taktičtěji a zejména se daleko lépe přizpůsobila silnému větru, jež na dvorci panoval, než Petra. Její výhra je tedy plně zasloužená. Petra zápas nakonec prohrála především díky mizerné hře při vlastním podání za stavu 3:3 ve třetím setu. V té době Marion přehrávala, navíc soupeřku začal trápit stehenní sval. Petra se však zřejmě nechala rozhodit tím, že své příležitosti k prolomení podání soupeřky v úvodu třetího setu nedokázala využít.

Zlepšený výkon ve druhém a třetím setu potvrzují i statistiky zápasu: Petra uhrála ve druhém setu o 5 fiftýnů více než soupeřka 31/57 = 54%) a ve třetím setu vyhrála jen o pouhý jediný fiftýn méně než Marion (38/77 = 49%).

Navzdory prohře mě Petra Kvitová potěšila přinejmenším tím, že:
  1. Zápas, který se pro ní vyvíjel vyloženě katastroficky (1:6, 0:2, resp. 1:3), navíc hraný těsně před Wimbledonem a v hrozných podmínkách, nezabalila, ale bojovala dál a dokázala otočit druhý set a nebyla příliš daleko od toho, aby utkání vyhrála.
  2. Byla nakonec schopna svou hru silnému větru přece jen slušně přizpůsobit.
  3. Zahrála mnoho kvalitních čopovaných bekhendů (leckdy i čtyři a více v řadě), jakož i několik dobrých dropshotů; tu a tam i výtečné voleje.
Na samotný závěr nezbývá než popřát Petře co nejvíce štěstí a mnoho úspěchů ve Wimbledonu; pěkné by bylo, kdyby se dostala alespoň do čtvrtfinále a zahrála si proti Zvonarevě nebo Venus Williams.