pondělí 27. června 2011

Osmifinále ve Wimbledonu: famózní výkon Petry Kvitové (a pohroma favoritek)

Doufal jsem, že by Petra Kvitová tentokrát mohla porazit Yaninu Wickmayer ve dvou setech, neboť Yanina je na trávě podstatně slabší než na hardu a Petřině hře naopak tento povrch vyloženě sedí. Ovšem ani ve snu by mě nenapadlo, že Petra "zfoukne" Yaninu jako svíčku za 45 minut 6:2, 6:0! Petra dle mého soudu hrála dnes ještě lépe než loni ve stejném kole s Wozniackou: ostatně, z Petřiných celkových 55 vyhraných fiftýnů připadlo 31 na čisté winnery, dopustila se jen 9 nevynucených chyb. Jediné, co by snad šlo do příštích zápasů zlepšit, je procento prvních podání do dvorce (v tomto zápase jen 45 %, což je na Petřiny běžné poměry velmi nízké číslo). Jinak to však byl báječný výkon.

Average 2nd Serve Speed 91 MPH91 MPH

Další Petřinou soupeřkou bude loňská překvapivá semifinalistka Cvetana Pironkova, která porazila Venus Williams na chlup stejným skóre jako loni: 6:2, 6:3 za 1 h 15 min. Zvýšila tím své vedení ve vzájemných zápasech na 3:1, přičemž na grandslamových turnajích je bilance dokonce 3:0: kromě letošní a loňské výhry ve Wimbledonu Cvetana porazila Venus i v prvním kole Australian Open 1996 (2:6, 6:0, 9:7).

Petra s ní zatím má bilanci 2:0 na vzájemné zápasy (obě výhry z roku 2008). Na trávě spolu dosud nikdy nehrály. Dlužno zdůraznit, že Pironkova má poměrně pomalé druhé podání (proti Venus v průměru 77 MPH, tedy o 14 MPH pomalejší, než byla průměrná rychlost druhého servisu jak Petry, tak Petřiny soupeřky Yaniny Wickmayer).

S turnajem se rozloučila i obhájkyně titulu Serena Williams, jež podlehla Marion Bartoli 3:6, 6:7(8) za 1 h 57 min. Bylo to dle mého soudu velmi kvalitní utkání, které Marion "okořenila" deseti esy. Vzhledem k roční pauze Sereny (z důvodu vážného zranění a dalších zdravotních komplikací) a k výborné formě Marion v posledním měsíci nelze považovat výsledek za až tak překvapivý.

Nasazená jednička Caroline Wozniacki si svůj sen o zisku prvního grandslamového titulu ve Wimbledonu opět nesplní, neboť podlehla Dominice Cibulkové 6:1, 6:7(5), 5:7 za 2 h 35 min. Dominika se po rychlé ztrátě prvního setu výrazně zlepšila a čím dál tím více diktovala tempo hry, naopak Wozniacká zejména ve třetím setu hrála často pasivně (a to i na returnu). Tuto skutečnost odráží i poměr winnerů: v prvním setu to bylo 10:2 na winnery ve prospěch Wozniacké, v druhém setu již 11:19 ve prospěch Cibulkové a tento rozdíl se ještě vyhrotil ve třetím setu: 12:23. Za zmínku stojí, že Wozniacká v tomto zápase zahrála celkem 10 es.

V úterním čtvrtfinále se tak střetnou tyto hráčky:
  • Dominika Cibulková (č. 25) vs. Maria Šarapova (č. 5)
  • Marion Bartoli (č. 9) vs. Sabine Lisicki (WC)
  • Vika Azarenka (č. 4) vs. Tamira Paszek
  • Petra Kvitová (č. 8) vs. Cvetana Pironkova (č. 32)
Všechny zápasy slibují zajímavou podívanou. Dominika se Šarapovovou vyhrála dva poslední vzájemné zápasy (bez ztráty setu) a celkově je jejich bilance 2:2 (pozoruhodné je, že všechny zápasy se hrály na antuce). Myslím si, že v delších výměnách bude Cibulková se soupeřkou držet krok, popř. ji bude přehrávat. Klíčové bude, jak se bude Šarapovové dařit podání a agresivní return -- zejména vcelku slabého druhého servisu Dominiky.

Sabine Lisicki vede na vzájemné zápasy 2:1 proti Marion Bartoli, dvakrát ji snadno porazila na zelené antuce v Charlestonu, jednou s ní prohrála ve Wimbledonu (v roce 2008 coby osmnáctiletá). Opět: v delších výměnách bude mít převahu Marion, klíčové ale bude, jak se Sabině bude dařit podání a agresivní return. Mám však za to, že do semifinále asi postoupí Marion, byť po boji.

Tamira Paszek zde předvádí pěkný, atraktivní tenis, hraje krásné, čisté údery. Obávám se však, že na Azarenku to stačit nebude.