čtvrtek 30. června 2011

Petra Kvitová ve finále Wimbledonu!

Petra v dnešním semifinále porazila Viku Azarenku (č. 4) 6:1, 3:6, 6:2 za 1 h 44 min. Pominu-li první tři gamy druhého setu, byl to od Petry velmi dobrý výkon. Soupeřka zahrála rovněž velmi slušně; řekl bych, že výrazně lépe než loni ve Wimbledonu i letos v Madridu.

Ve třetím setu byl klíčový zejména game při podání Petry za stavu 3:1, kdy Petra prohrávala 15:40 a čelila dvěma breakbolům. Kdyby některý z nich Vika využila, úspěšně by se vrátila do zápasu a kdo ví, jak by to nakonec dopadlo. Petra však tento zlomový okamžik zvládla skvostně, neboť uhrála čtyři fiftýny za sebou a zvýšila na 4:1: první breakbol odvrátila stop-volejem na síti (trefila výtečné druhé podání, zahrála dobře umístěný forhend křížem a šla na síť); druhý breakbol čistým winnerem z forhendu po báječném prvním servisu; další fiftýn vyhrála díky skvělému druhému podání na kříž, které navíc mělo silnou leváckou rotaci, takže jej Azarenka nedokázala svým bekhendem obouruč returnovat do kurtu; gamebol proměnila esem ven ze dvorce. Sekvence těchto čtyř fiftýnů je zachycena na tomto videu:

Petra hrála fantasticky v prvním a třetím setu, zatímco ve druhém setu míče z její rakety až příliš často končily v autu nebo v síti. Celkově si dle oficiálních statistik připsala na své konto 9 es, 2 dvojchyby, 40 winnerů a 14 nevynucených chyb. Pokud jde však o nevynucené chyby, statistika je opětovně příliš benevolentní; osobně bych to odhadoval na zhruba 25 až 30 nevynucených chyb -- přičemž přibližně 15 UE se Petra dopustila právě ve druhém setu. Podíváme-li se ale na údaje týkající se jednotlivých setů, odrážejí celkový průběh zápasu přece jen poměrně správně:
  • 1. set: Petra 13 W a 3 UE (o moc více těch UE  v tomto setu opravdu nebylo); Azarenka 4 W a 1 UE
  • 2. set: Petra 14 W a 8 UE (ve skutečnosti zhruba 15 UE); Azarenka 1 W a 1 UE
  • 3. set: Petra 13 W a 3 UE; Azarenka 4 W a 5 UE
Petra uhrála 73 % fiftýnů (36 ze 49) po prvním podání a  53 % po druhém servisu (17 ze 32), což je velmi slušné, vezmeme-li v úvahu, že Azarenka patří k hráčkám s vůbec nejlepším returnem na WTA Tour (spolu se Šarapovovou patří mezi tři nejlepší, co se týče vyhraných fiftýnů při returnu prvního i druhého podání, jakož i pokud jde o vyhrané hry při servisu soupeřky). Na returnu uhrála 43 % fiftýnů (32 ze 75). Zdůraznit si zaslouží, že Petra úspěšně odvrátila sedm z osmi breakbolů (87 %), jimž v utkání čelila.

******

Pro zajímavost jsem ještě dal dohromady celkový počet čistých winnerů, které semifinalistky Wimbledonu v letošním turnaji doposud zahrály:

1. Petra Kvitová -- 214 winnerů (25 vs. Glatch; 27 vs. Keothavong; 37 vs. Vinci; 31 vs. Wickmayer; 54 vs. Pironkova; 40 vs. Azarenka)
  2. Sabine Lisicki -- 177 winnerů  (22 vs. Sevastova; 32 vs. Na Li; 27 vs. Doi; 26 vs. Cetkovská; 52 vs. Bartoli; 18 vs. Šarapova)
  3. Maria Šarapova -- 140 winnerů (24 W vs. Čakvetadze; 32 vs. Robson; 20 vs. Zakopalová; 27 vs. Peng; 23 vs. Cibulková; 14 vs. Lisicki)
  4. Vika Azarenka -- 111 winnerů (23 vs. Rybáriková; 13 vs. Benešová; 23 vs. Hantuchová; 13 vs. Petrova; 30 vs. Paszek; 9 vs. Kvitová)
Nejlepším byl v tomto směru zápas proti Yanině Wickmayer, v němž téměř 40 % všech odehraných fiftýnů skončilo Petřiným čistým winnerem (31 ze 79), a zápas proti Robertě Vinci, kdy Petřiným winnerem skončilo zhruba 35 % všech odehraných fiftýnů (37 ze 105).

******

Na samotný závěr coby bonus ještě highlights z Petřina zápasu proti Robertě Vinci, Yanině Wickmayer a Cvetaně Pironkovové: