pátek 17. června 2011

Statistiky ze zápasu Petra Kvitová vs. Aga Radwanska

S jistým zpožděním doplňuji statistky ze čtvrtfinálového zápasu v Eastbourne Kvitová vs. Radwanska, který Petra po obrovském boji úspěšně otočila: 1:6, 6:2, 7:6(2). Je třeba zdůraznit, že utkání se hrálo za mimořádně nepříznivých podmínek, neboť ten den v Eastbourne foukal poměrně silný a neustále se měnící vítr. O to cennější je, že Petra dokázala nakonec svou hru těmto podmínkám přizpůsobit a zvítězila. Dle očitého svědectví se jednalo o kvalitní utkání se spoustou dlouhých výměn, obě hráčky zahrály i celou řadu výtečných čopovaných úderů či dropshotů a leckdy zakončovaly výměny na síti. V prvním setu však většina výměn po hříchu skončila chybou Petry. Na časomíře uběhlo sotva 15 minut a Petra prohrávala již 0:5. Poté se jí však konečně podařilo uhrát game při vlastním servisu a vzápětí si vypracovala dva breakboly (15:40) při podání soupeřky. Aga je však odvrátila a první set vyhrála 6:1.

Na začátku druhého setu zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že by se chystal nějaký obrat. Petra totiž hned při svém prvním servisu prohrávala 15:40. Oba breakboly však odvrátila a vzápětí vůbec poprvé prolomila servis soupeřky. Vlastní podání si Petra v tomto setu celkem s přehledem držela a následně získala ještě jeden break navrch. Druhý set díky tomu vyhrála 6:2.

Třetí set byl nejvíce vyrovnaný. Nejprve měla Petra dva breakboly při servisu Agy, ale ty bohužel nevyužila. Vzápětí přišla o své vlastní podání. Okamžitě však dokázala prolomit podání soupeřky (2:2). Totéž se opakovalo i za stavu 3:3: nejprve prohrála svůj servis Petra, ihned poté však i Aga (4:4). Zápas nakonec dospěl do závěrečného tiebreaku, v němž první čtyři body vždy prohrál ten, kdo servíroval (z Petřina pohledu: 0:1, 2:1, 2:2), avšak poté Petra vyhrála 5 bodů za sebou (7:2) a stala se tak vítězkou celého uktání. Za zmínku stojí, že Aga v tiebreaku neuhrála ani jeden "fiftýn" při svém servisu.

Mimochodem, Petra Kvitová má letos zatím velice dobrou bilanci v třísetových zápasech:  9 výher (Ksenia Pervak a Pavljučenkova v Sydney, Flavia Pennetta na AO, Bára Strýcová a Yanina Wickmayer v Paříži, Yanina Wickmayer (Fed Cup s Belgií), Dominika Cibulková v Madridu, Sevastova a Aga Radwanska v Eastbourne) a čtyři prohry (Bára Strýcová (IW), Kristina Barrois (challenger v Nassau), Pavlučenkova v Miami a Na Li na Roland Garros).

Výtečnou má rovněž i bilanci v zápasech s ostatními hráčkami první třicítky: 14 výher -- Petrova, Pavljučenkova v Sydney; Stosur a Pennetta (AO), Cibulková (Fed Cup), Wickmayer a Clijsters (Paříž), Wickmayer (Fed Cup), Zvonareva, Cibulková, Na Li a Azarenka (Madrid), Makarova a Radwanska v Eastbourne -- a pouze 3 prohry (Zvonareva na AO, Pavljučenkova v Miami, Na Li na RG). K výše uvedeným výhrám lze připočítat ještě vítězství nad hráčkami, které se v době zápasu sice nacházely těsně za první třicítkou, ale brzy poté se do třicítky dostaly: Cibulková a Petkovicova v Sydney a Hantuchová ve Fed Cupu.

******

Petra Kvitová (č. 5) vs. Agnieszka Radwanska 1:6, 6:2, 7:6(2)

Délka trvání zápasu: 1 h 56 min

Petra Kvitova Agnieszka Radwanska
Statistika na podání
Esa 2 1
Dvojchyby 4 1
1. servis do dvorce 64% (57/89) 70% (58/83)
Vyhrané míče po 1.podání 60% (34/57) 62% (36/58)
Vyhrané míče po 2.podání 56% (18/32) 56% (14/25)
Odvrácené breakboly 50% (4/8) 60% (6/10)
Hry při vlastním podání 13 14
Statistika na returnu
Vyhrané míče při returnu 1. podání 38% (22/58) 40% (23/57)
Vyhrané míče při returnu 2. podání 44% (11/25) 44% (14/32)
Využité breakboly 40% (4/10) 50% (4/8)
Hry na returnu 14 13
Statistics on Points
Celkem vyhrané míče při vlastním podání 58% (52/89) 60% (50/83)
Celkem vyhrané míče na returnu 40% (33/83) 42% (37/89)
Vyhrané míče celkem 49% (85/172) 51% (87/172)

******

Pro zajímavost ještě Petřina souhrnná statistika jen za poslední dva sety:

Petra Kvitová na podání:
(Pozn: první údaj se vždy týká druhého setu, zatímco druhý údaj se vztahuje ke třetímu setu)
  • 1 eso, 2 dvojchyby
  • první servis do dvorce: 69%, resp. 66%
  • vyhrané míče po prvním podání: 12/20 (60%); 14/23 (61%)
  • vyhrané míče po druhém podání: 7/9 (78%); 8/12 (67%)
  • odvrácené breakboly: 3/3 (100%); 0/2 (0%)
  • celkem vyhrané míče při vlastním podání: 19/29 (66%); 22/35 (63%)
Petra Kvitová na returnu:
  • vyhrané míče při returnu prvního podání: 7/17 (41%); 12/26 (46%)
  • vyhrané míče při returnu druhého podání: 4/6 (67%); 4/11 (36%)
  • celkem vyhrané míče na returnu: 11/23 (48%); 16/37 (43%)
Celkem vyhrané fiftýny ve druhém a třetím setu: 68/124 (54,8%)

Zdůraznit je vhodné především vynikající Petřinu bilanci co se týče vyhraných míčů po druhém servisu ve druhém a třetím setu:  15/21 (71,4%), přičemž dvakrát (tj. ve třetině případů) fiftýn prohrála dvojchybou.